Skip to content

101 Country Club PlCherry Hill, NJ 08003

Built 1958

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block528.42
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM232

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
25%
Improvement Value:$238,100
75%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,131+6.1%
2024$13,316+11.3%
2023$11,965+1.3%
2022$11,816+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 11534, Page 1309

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 10519, Page 392Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 3612, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1958