Skip to content

1733 Country Club DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1958

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block528.42
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM238

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
34%
Improvement Value:$215,200
66%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+6.1%
2024$13,783+2.5%
2023$13,445+2.7%
2022$13,087+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 11053, Page 1009

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 9947, Page 1047Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 8143, Page 1532

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7455, Page 1

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 4649, Page 879

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3395, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1958