Skip to content

402 Gatewood RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1962

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block528.43
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM238

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,377
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
29%
Improvement Value:$188,500
71%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,839+6.1%
2024$11,156+2.5%
2023$10,883+1.3%
2022$10,747+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft2,377DeedBook 4847, Page 380

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4238, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1962