Skip to content

1750 Morris DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1965

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block528.47
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM238

Building Details

Building Class17
Description1SAL-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
33%
Improvement Value:$165,000
67%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+6.1%
2024$10,303+2.5%
2023$10,051+1.3%
2022$9,926+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 12192, Page 23

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 10679, Page 544Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9435, Page 1822

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5045, Page 57

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3333, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1965