Skip to content

419 Barby LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1962

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block528.49
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM238

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
26%
Improvement Value:$215,200
74%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+6.1%
2024$12,215+2.5%
2023$11,916+1.3%
2022$11,768+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 12856, Page 1114

Property Sale

Sale
$534,500
Sq Ft2,852DeedBook 12539, Page 410Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5054, Page 758

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 4153, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1962