Skip to content

1764 Longfellow DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block529.13
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
27%
Improvement Value:$172,100
73%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,559+6.1%
2024$9,950+2.5%
2023$9,706+11.2%
2022$8,727+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 10121, Page 1034

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 10038, Page 1158Recorded7/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960