Skip to content

1774 Longfellow DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1964

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block529.13
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
35%
Improvement Value:$122,800
65%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,378+6.1%
2024$7,896+2.5%
2023$7,702+1.3%
2022$7,606+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8777, Page 1457

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 3876, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1964