Skip to content

1775 Hillside DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1964

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Sep 14, 1977

Property Information

Block529.13
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
29%
Improvement Value:$164,100
71%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+6.1%
2024$9,669+2.5%
2023$9,432+1.3%
2022$9,314+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 3519, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1964