Skip to content

1769 Hillside DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1964

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block529.13
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
30%
Improvement Value:$152,600
70%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,783+6.1%
2024$9,219+2.5%
2023$8,993+1.3%
2022$8,881+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 9909, Page 1981

Property Built

Built

Year Built: 1964