Skip to content

142 Ashley CtCherry Hill, NJ 08003

Built 1960

Last Sale Price
$40,900
Last Sale Date
Aug 30, 1974

Property Information

Block529.15
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,400
34%
Improvement Value:$128,000
66%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,624+9.5%
2024$7,877-0.6%
2023$7,927+4.6%
2022$7,579+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$40,900

To:

Sq Ft1,914DeedBook 3348, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1960