Skip to content

126 Chaucer PlCherry Hill, NJ 08003

Built 1964

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block529.17
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description1SFAV-2BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
33%
Improvement Value:$126,700
67%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485+6.1%
2024$7,996+2.5%
2023$7,800+1.3%
2022$7,703+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,818DeedBook 7142, Page 1636

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4576, Page 783

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3790, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1964