Skip to content

123 Chaucer PlCherry Hill, NJ 08003

Built 1960

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block529.18
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
34%
Improvement Value:$123,700
66%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+6.1%
2024$7,845+2.5%
2023$7,653+1.3%
2022$7,558+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,914DeedBook 4920, Page 155

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3900, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1960