Skip to content

1513 Hillside DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1960

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Nov 23, 1994

Property Information

Block529.26
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
30%
Improvement Value:$149,900
70%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,547+6.1%
2024$8,996+2.5%
2023$8,776+1.3%
2022$8,667+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft2,334DeedBook 4730, Page 865

Property Sale

Sale
$80,300
DeedBook 3969, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1960