Skip to content

75 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block1.02
Lot5.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,700
45%
Improvement Value:$200,800
55%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+1.5%
2024$5,859+4.1%
2023$5,628+2.4%
2022$5,497+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4056, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1930