Skip to content

260 S Park DriveCollingswood, NJ 08108

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block1.07
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,800
39%
Improvement Value:$409,200
61%
Total Assessment$670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,364+1.5%
2024$14,153+11.7%
2023$12,676+2.4%
2022$12,382+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,342DeedBook 10302, Page 1387

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 10180, Page 1723Recorded4/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960