Skip to content

104 Pacific AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block1.07
Lot19.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,600
31%
Improvement Value:$395,100
69%
Total Assessment$572,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+23.1%
2024$8,213+4.1%
2023$7,889+2.4%
2022$7,706+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12719, Page 1117

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft1,425DeedBook 12406, Page 1182Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 8397, Page 729

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 7476, Page 431

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 7015, Page 1729

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5174, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1925