Skip to content

107 E Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$58,501
Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block1.07
Lot20.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,600
41%
Improvement Value:$250,800
59%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+1.5%
2024$8,084+4.1%
2023$7,764+2.4%
2022$7,584+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,501

To:

Sq Ft1,424DeedBook 5156, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1925