Skip to content

104 E Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block1.07
Lot21.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,400
44%
Improvement Value:$229,100
56%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+1.5%
2024$7,430+4.1%
2023$7,136+2.4%
2022$6,971+2.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 11319, Page 1187

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 10624, Page 1832Recorded5/6/2017

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 10234, Page 504Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9893, Page 844Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 8330, Page 1873

Property Sale

Sale
$72,295
DeedBook 5202, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1925