Skip to content

112 E Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block1.07
Lot21.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,600
41%
Improvement Value:$251,000
59%
Total Assessment$428,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,625+2.4%
2022$7,448+2.2%
2021$7,286+1.0%
2020$7,216+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 11561, Page 1264

Property Sale

Sale
$175,500

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 9844, Page 421Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$50,000

Property Built

Built

Year Built: 1925