Skip to content

111 E Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block1.07
Lot22.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,100
51%
Improvement Value:$162,100
49%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+1.5%
2024$6,394+4.1%
2023$6,142+2.4%
2022$5,999+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 12568, Page 1359

Property Sale

Sale
$188,500
Sq Ft1,186DeedBook 11300, Page 604Recorded1/13/2020

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,186DeedBook 10143, Page 1643Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 7417, Page 1057

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5090, Page 419

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4062, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1925