Skip to content

116 E Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block1.07
Lot23.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,600
49%
Improvement Value:$185,800
51%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+1.5%
2024$8,103+4.1%
2023$7,783+2.4%
2022$7,602+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925