Skip to content

126 E Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
May 23, 2006

Property Information

Block1.07
Lot23.09
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
42%
Improvement Value:$237,300
58%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+1.5%
2024$8,273+4.2%
2023$7,936+2.4%
2022$7,747+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 8251, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1925