Skip to content

101 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block1.07
Lot24.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,833
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
31%
Improvement Value:$402,100
69%
Total Assessment$582,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,689+1.5%
2024$8,561+4.1%
2023$8,223+2.4%
2022$8,033-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 11526, Page 969

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft1,833DeedBook 10863, Page 99Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 9713, Page 1888

Property Sale

Sale
$45,500

Property Built

Built

Year Built: 1925