Skip to content

111 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$75,950
Last Sale Date
Jun 30, 1987

Property Information

Block1.07
Lot24.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
31%
Improvement Value:$389,900
69%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+1.5%
2024$10,537+4.1%
2023$10,121+2.4%
2022$9,887+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$75,950

To:

Sq Ft2,524DeedBook 4224, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1925