Skip to content

130 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1956

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block1.07
Lot25.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
39%
Improvement Value:$298,200
61%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,895+1.5%
2024$9,750+4.1%
2023$9,365+2.4%
2022$9,148+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956