Skip to content

110 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1953

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block1.07
Lot25.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,200
32%
Improvement Value:$414,400
68%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,292+1.5%
2024$11,126+4.1%
2023$10,686+2.4%
2022$10,439+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

To:

Sq Ft1,810DeedBook 4985, Page 857

Property Sale

SaleMulti
$64,000

Property Built

Built

Year Built: 1953