Skip to content

123 E Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block1.07
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
35%
Improvement Value:$321,500
65%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+1.5%
2024$8,538+4.1%
2023$8,201+2.4%
2022$8,011+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 11377, Page 1024

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 10865, Page 744Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4326, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1925