Skip to content

133 E Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Mar 18, 2011

Property Information

Block1.07
Lot26.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,700
41%
Improvement Value:$286,100
59%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,481+1.5%
2024$10,327+4.1%
2023$9,919+2.4%
2022$9,689+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,364DeedBook 9394, Page 1404

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8001, Page 615

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7509, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1925