Skip to content

105 E Browning RdCollingswood, NJ 08108

Built 1949

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Nov 18, 1986

Property Information

Block1.07
Lot28.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
34%
Improvement Value:$326,800
66%
Total Assessment$492,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+1.5%
2024$9,158+4.1%
2023$8,796+2.4%
2022$8,592+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$91,900

To:

Sq Ft1,209DeedBook 4198, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1949