Skip to content

200 S Park DriveCollingswood, NJ 08108

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block1.07
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
33%
Improvement Value:$476,400
67%
Total Assessment$710,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+1.5%
2024$13,377+4.1%
2023$12,849+2.4%
2022$12,551+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,147DeedBook 11739, Page 1414

Property Sale

Sale
$384,000
Sq Ft2,147DeedBook 11306, Page 1664Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 7407, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1965