Skip to content

127 E Browning RdCollingswood, NJ 08108

Built 1970

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block1.07
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SBAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,651
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
28%
Improvement Value:$489,600
72%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199+1.5%
2024$12,020+4.1%
2023$11,545+2.4%
2022$11,278+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$314,900

To:

Sq Ft1,651DeedBook 10337, Page 1283

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 7474, Page 1229

Property Sale

Sale
$69,000

Property Built

Built

Year Built: 1970