Skip to content

604 S Newton Lake DriveCollingswood, NJ 08108

Built 2015

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block100
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,543
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
38%
Improvement Value:$401,100
62%
Total Assessment$644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+1.5%
2024$13,289+4.1%
2023$12,764+2.4%
2022$12,469+2.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 10076, Page 1003