Skip to content

610 S Newton Lake DriveCollingswood, NJ 08108

Built 1998

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block100
Lot11.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SBAGOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,600
28%
Improvement Value:$582,200
72%
Total Assessment$808,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,013+8.3%
2024$14,791+4.1%
2023$14,207+2.4%
2022$13,878+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft2,224DeedBook 11748, Page 1842

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 10116, Page 571Recorded12/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1998