Skip to content

615 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1761

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block100
Lot18.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,500
57%
Improvement Value:$165,700
43%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+1.5%
2024$8,317+4.1%
2023$7,988+2.4%
2022$7,803+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 10341, Page 1094

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9063, Page 1952

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5078, Page 351

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4321, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1761