Skip to content

617 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1761

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block100
Lot18.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class27
Description2.5SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
46%
Improvement Value:$271,000
60%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,518+1.5%
2024$12,334+4.1%
2023$11,846+2.4%
2022$11,572+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$376,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 10469, Page 461

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 8495, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 4067, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1761