Skip to content

630 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block102
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,400
41%
Improvement Value:$295,400
59%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,275+1.5%
2024$10,124+4.1%
2023$9,724+2.4%
2022$9,499+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,546DeedBook 12674, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1954