Skip to content

24 Gorman AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$58,500
Last Sale Date
Jun 14, 1999

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,200
60%
Improvement Value:$111,500
40%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,106+1.5%
2024$6,016+4.1%
2023$5,778+2.4%
2022$5,644+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$58,500

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5026, Page 506

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4110, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1910