Skip to content

21 Gorman AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block110
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,200
50%
Improvement Value:$169,600
50%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+1.5%
2024$6,383+4.1%
2023$6,131+2.4%
2022$5,989+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 8236, Page 1850

Property Sale

Sale
$50,500
DeedBook 4320, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1910