Skip to content

10 W Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block112.01
Lot25.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
51%
Improvement Value:$172,100
49%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+1.5%
2024$6,528+4.1%
2023$6,270+5.3%
2022$5,956+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 9319, Page 1720

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7405, Page 608

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5273, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1928