Skip to content

1 W Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block112.01
Lot25.13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
51%
Improvement Value:$166,700
49%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+1.5%
2024$7,262+4.1%
2023$6,975+2.4%
2022$6,813+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 11809, Page 817

Property Sale

Sale
$219,500

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 10030, Page 954Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8580, Page 1124

Property Built

Built

Year Built: 1928