Skip to content

3 W Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block112.01
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
49%
Improvement Value:$179,400
51%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,327+1.5%
2024$7,220+4.1%
2023$6,935+2.4%
2022$6,774+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 10667, Page 833

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 9593, Page 1703

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 8280, Page 1058

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7301, Page 1847

Property Built

Built

Year Built: 1928