Skip to content

5 W Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Dec 1, 1978

Property Information

Block112.01
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
47%
Improvement Value:$191,300
53%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,463+1.5%
2024$7,354+4.1%
2023$7,063+2.4%
2022$6,899+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft1,344

Property Built

Built

Year Built: 1928