Skip to content

7 W Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block112.01
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,000
45%
Improvement Value:$203,300
55%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,273+1.5%
2024$7,166+4.1%
2023$6,883+2.4%
2022$6,724+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 13015, Page 1921

Property Sale

Sale
$166,013

To:

Sq Ft1,360DeedBook 11041, Page 11

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 4990, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1928