Skip to content

346 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$206,400
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block112.01
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
45%
Improvement Value:$188,500
55%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+1.5%
2024$6,948+4.1%
2023$6,674+2.4%
2022$6,519+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$206,400

To:

Sq Ft1,558DeedBook 10709, Page 903

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 9756, Page 1931

Property Built

Built

Year Built: 1920