Skip to content

356 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block112.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
40%
Improvement Value:$212,400
60%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994+1.5%
2024$6,891+4.1%
2023$6,619+2.4%
2022$6,466+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 10596, Page 270

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 8910, Page 1112

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 8731, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1910