Skip to content

372 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block112.02
Lot13.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,000
53%
Improvement Value:$130,100
47%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+1.5%
2024$6,608+4.1%
2023$6,347+2.4%
2022$6,200+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,120DeedBook 11675, Page 1142

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 8156, Page 1106

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 7934, Page 1874

Property Built

Built

Year Built: 1942