Skip to content

14 W Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block112.02
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class27
Description2SFB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
48%
Improvement Value:$183,300
52%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+1.5%
2024$6,669+4.1%
2023$6,406+2.4%
2022$6,258+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 11333, Page 682

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 10114, Page 1135Recorded12/9/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7882, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1928