Skip to content

9 W Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$49,500
Last Sale Date
Oct 4, 1984

Property Information

Block112.03
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
56%
Improvement Value:$129,800
44%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,664+1.5%
2024$6,566+4.1%
2023$6,307+2.4%
2022$6,161+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,500

To:

Sq Ft1,120DeedBook 3999, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1942