Skip to content

19 W Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block112.03
Lot44
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,100
46%
Improvement Value:$193,800
54%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+1.5%
2024$7,224+4.1%
2023$6,938+2.4%
2022$6,778+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 12428, Page 1457

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5272, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1942