Skip to content

25 W Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$173,900
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block112.03
Lot64
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,700
44%
Improvement Value:$195,300
56%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+1.5%
2024$7,071+4.1%
2023$6,791+2.4%
2022$6,634+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$173,900

To:

Sq Ft1,320DeedBook 10803, Page 1920

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 9627, Page 1496

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4143, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1942